Long Rechargeable Sealed Lead Acid Battery, CWP100-12N, 12V, 100Ah/10 Hr
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
POS Card POS Card
Cash On Delivery Cash On Delivery
Bank Transfer Bank Transfer
SUPPLYVANTAGE
🏅
Original
Products
👍
Warranty
Against Defects
💲
Returns &
Refund Policy
🎧
Dedicated
Support
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Safe and effective explosion-proof and ventilation design
  • Non-spillable and maintenance free
  • Long life and low self-discharge rate
  • Nominal Capacity: 100Ah (10 hour rate), 85Ah (5 hour rate), 60Ah (1 hour rate), 63.3Ah (1 C)
  • Float Charging Voltage: 13.5-13.8V
Item Name:
Sealed Lead Acid Battery
Model:
CWP100-12N
Product Series:
CWP
Manufacturer:
Long
Nominal Voltage:
12V
Battery Capacity:
100Ah
Internal Resistance:
5 mohm at 1KHz
Discharge Current:
1200A in 5 sec
Charging Current:
30A
Charging Voltage:
14.4-15V
Operating Temperature:
-15 to +40 Deg.C
Storage Temperature:
-15 to +40 Deg.C
Case Material:
ABS UL94 HB
Torque (Nm):
7 Nm (71 kgf-cm)
Maximum Torque (Nm):
10 Nm (102 kgf-cm)