Milwaukee One Key Percussion Drill, M18ONEPD2-0X, Fuel, 13MM, 18V
(No reviews yet) Write a Review
All Prices Include VAT
✔ In Stock 🚚 Ready to Ship
See Full Product Specs >
Payment Methods Accepted
Visa Visa
Mastercard Mastercard
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
POS Card POS Card
Cash On Delivery Cash On Delivery
Bank Transfer Bank Transfer
SUPPLYVANTAGE
🏅
Original
Products
👍
Warranty
Against Defects
💲
Returns &
Refund Policy
🎧
Dedicated
Support
🛡️
100% Client
Protection
Description
  • Higher power efficiency under load - outstanding torque of 135 Nm
  • Extremely compact design of 175mm length for access into tight spaces
  • Advanced heavy duty chuck providing increased bit grip
  • Connect via Bluetooth with the One-Key app
  • Customise anti-kickback control via One-Key app
  • Save up to 4 custom settings to the tools memory for fast selection on the jobsite
  • Configure to any application choosing optimum tool settings for repeatable precision
  • Control speed, torque, start and end speeds, anti-kickback functions and LED
  • All metal reversible belt clip to hang your tool quickly and easily
Item Name:
Percussion Drill
Model:
M18ONEPD2-0X
Product Series:
M18
Manufacturer:
Milwaukee
Color:
Black and Red
RPM (no load):
Battery Voltage:
18V
Corded/Cordless:
Cordless
Technology:
Fuel
Torque (Nm):
135Nm
Chuck Size:
13mm
Drill Capacity - Steel:
16mm
Drill Capacity - Wood:
89mm
Drilling Capacity - Masonry:
16mm